A vőlegény szertartása – Búcsú a legényélettől, férfimódra
Kevés dolog van az életben, ami annyira végérvényesnek tűnik, mint az esküvő. Nem csak két ember közötti szerződésről van szó, hanem két világ összefonódásáról, két múlt összekötéséről és egy új jövő közös megálmodásáról. A menyasszonyoknak ilyenkor gyakran megadatik a lehetőség az érzelmi átállásra: családi beszélgetések, leánybúcsúk, szimbolikus pillanatok kísérik őket ezen az úton. De mi történik a vőlegényekkel?
A férfiak számára ritkán kínálkozik alkalom arra, hogy valóban megéljék a házasság előtti átmenetet. Legtöbbször a legénybúcsú kimerül egy másnapos reggelben és pár vicces (vagy kínos) fotóban. Pedig sokkal mélyebb igény húzódik meg a felszín alatt: a férfi is szeretne elbúcsúzni attól az életformától, amit maga mögött hagy, és tiszta fejjel, erősen, tudatosan lépni az új szerepébe. Mi lenne, ha létrehoznánk egy saját szertartást?
Ez a szertartás nem kell, hogy gyertyákkal és füstölőkkel történjen – hacsak nem ez esik jól. A lényeg: olyan pillanatot teremteni, ami őszinte, személyes, és segít kimondani, hogy valami lezárul, és valami új kezdődik. Lehet ez egyedül, barátokkal, apával, testvérrel – ahogy valóban hiteles.
Van, aki ilyenkor végigsétál egy régi, gyerekkori útvonalon. Egy hely, ahol kiskorában bringázott, ahol focizott, vagy ahol először csókolt meg egy lányt. Ez a séta nem a nosztalgia miatt fontos, hanem mert kimondatlanul is elismeri: ez a fiú ott akkor élt, de most valami más jön.
Más vőlegények inkább írnak. Egy levelet a leendő önmaguknak – annak a férfinak, aki majd öt év múlva talán már apaként, fáradtan, de mosolyogva olvassa vissza. Ebben a levélben nincs helye póznak, csak őszinteségnek. Mit remélsz magadtól a házasságban? Mitől félsz? Miben akarsz növekedni? Egy ilyen levél önmagában is rítus – és nem mellékesen: kincset ér évekkel később.
Akadnak, akik valamilyen kézzel fogható jelkép mellett döntenek: egy egyszerű, belső jelentésű tetoválás, egy apró ékszer, amit nem kell mutogatni, vagy akár egy tárgy – egy új bicska, egy karóra, amit csak az esküvő napján viselsz először. Ez a tárgy emlékeztet arra, hogy „innentől más vagyok”.
A legmegrendítőbb azonban az, amikor a férfi leül valakivel – talán az apjával, egy régi tanárával, vagy a legjobb barátjával –, és kimondják egymásnak azt, amit ritkán szoktak: „Köszönöm.” „Büszke vagyok rád.” „Elengedlek, hogy új szerepben teljesedj ki.” Ezek nem nagy szavak. Ezek az élet gerincét adják.
A modern férfi gyakran sodródik szerepek és elvárások között. Férfi legyen, de érzékeny; erős, de gondoskodó; önálló, de család centrikus. Ebben a zűrzavarban különösen fontos, hogy legalább ő maga tudja, mikor lépett át egy új küszöböt. A vőlegény szertartása ezt a küszöböt jelöli ki.
Nem kell vallásosnak, spirituálisnak vagy különlegesnek lenned ahhoz, hogy saját rítusod legyen. Csak jelen kell lenned. Egyetlen órára. Egyetlen napra. Egyetlen mondatra.
És ha ezt megteszed – ha valóban végigmész ezen az átmeneten –, nemcsak férj leszel. Hanem az az ember, aki tudja, honnan jött, és miért lép tovább.