Milyen színű öltönyt szeretnél? És mennyi a költségvetésed?
„Milyen színű öltönyt szeretnél? És mennyi a költségvetésed?” – Ez a kérdés arra emlékeztet amikor az ország karantén alá volt elrendelve és otthon le se vettük a pizsit. Most, hogy kilépünk a világba, a színek újra fontosak! Az öltönyvásárlás pedig olyan, mint az aranyásás: sosem tudhatod, milyen kincsre lelsz, és mennyire fog fájni a pénztárcádnak. A költségvetés meg aztán mindig olyan, mint a szél: sosem elég belőle, és mindig elviszi az ember kalapját! Ám ha kellően kreatívan állsz hozzá, még a bankkártyád sem marad „öltönytelen, azaz pucér”!
Az öltönyvásárlás nem egyszerű feladat. Legyen szó egy fontos eseményről, esküvőről vagy csak egy hétköznapi elegáns megjelenésről, az öltöny színe és az árkategória mindig kihívások elé állít bennünket. Nézzük meg, hogyan is zajlik ez a folyamat.
A nagy dilemma: Milyen színű legyen?
A fekete öltöny klasszikus választás, de vajon nem túl komor? "Ha fekete öltönyt választok, úgy fogok kinézni, mint aki már előre lefoglalta a temetkezési vállalkozói szolgáltatást.?" - most ezen gondolkodom. De vigasztalom magam azzal, hogy a fekete elegáns, időtlen, de a barátaim azt mondják, kicsit túl hivatalos. Lehet, hogy mégsem a legjobb választás egy baráti összejövetelre, hacsak nem tervezem, hogy mindenkinek felajánlom, hogy elrendezzem a virágokat és a gyászzenét.
A szürke öltöny modern és sokoldalú. Viszont eszembe jutott egy kedves barátom, aki szürke öltönyben ment egy esküvőre, és mindenki azt hitte, hogy ő a menyasszony könyvelője. A szürke elegáns és professzionális, de vajon elég figyelemfelkeltő? Nem akarom, hogy úgy nézzenek rám, mintha épp most jöttem volna a könyvelőirodából.
A kék öltöny friss és fiatalos. "De vajon mennyire kék?" - kérdezem magamtól. Tengerkék, királykék, vagy esetleg az a különleges árnyalat, amit csak a szivárvány végén találunk? A kék stílusos, de mi van, ha túlzásba viszem, és úgy nézek ki, mint egy élő tenger? Végül is, senki sem akarja, hogy a saját esküvőjén valaki úgy nézzen ki, mint a tengerparti háttér.
A barna öltöny kissé retro, de egyedi. "Barnát? Nem akarok úgy kinézni, mint egy régi kanapé!" - gondoltam. Bár a barna meleg és barátságos szín, könnyen előfordulhat, hogy a nagymamám felismer benne egy régi ágytakaróját. Tudom, nekem semmi se jó!
Maradok a feketénél.
"Rendben, most hogy megvan a szín, mennyit is akarok költeni?" - teszem fel magamnak a következő kérdést. Persze, egy elegáns öltöny megéri a befektetést, de mennyit ér meg nekem, hogy úgy nézzek ki, mint egy milliomos, anélkül, hogy valójában az lennék?
A pénztárcabarát megoldások mindig csábítóak.
"Megnézem a turkálókat, lehet, hogy találok egy igazi gyöngyszemet!" - gondoltam erre is. De mi van, ha a turkálókban csak olyan öltönyök vannak, amiket már három generáció is kihordott? Egy olcsó öltöny persze lehet szép és jó, de vajon a cipzár is működik majd, akkor amikor a legfontosabb pillanatban kellene?
A középkategóriás öltönyök általában megbízhatóak. "Ez az! Találok egy elegáns, minőségi öltönyt, ami nem kerül egy vagyonba." - örülök is. De vajon tényleg megéri a pénzt, vagy csak a márka miatt kérnek el annyit? És mi van, ha az öltöny úgy néz ki, mint egy középszerű film főszereplőjének jelmeze?
A magas kategóriás öltönyök biztosan lenyűgözőek. "Lehet, hogy beruházok egy igazán drága öltönybe, amit életem végéig hordhatok." De mi van, ha végül olyan drágára jön ki, hogy nem marad pénzem cipőre? Egy csodás öltöny furcsán néz ki ha papucs van a lábamon, nemde?
Végül, a szín és a költségvetés dilemmájából is van kiút. A lényeg az, hogy jól érezzük magunkat az öltönyünkben, és magabiztosan viseljük. Legyen az fekete, szürke, kék vagy barna, olcsó vagy drága, a legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat benne. És ki tudja, talán egyszer még a barátaink is megkérnek, hogy segítsünk nekik kiválasztani a tökéletes öltönyt!